Przygotowanie zielonego nawozu

Nawóz zielony poprawia naturalne warunki gleby w ogrodzie, użyźniając ją i zmieniając jej strukturę. Doskonale sprawdza się na ziemi mało urodzajnej.

 

Wybór roślin dla nawozu zielonego
W nawozie zielonym najlepiej sprawdzą się rośliny motylkowe – owies, gorczyca, peluszka lub łubin. Ich silne i grube korzenie potrafią efektywnie spulchnić ziemię i dotrzeć do jej głębokich warstw, pobierając z nich cenne związki mineralne. Gdy dojdzie do rozłożenia się roślin motylkowych, minerały będą przyswajane przez rośliny ogrodowe.
Rośliny motylkowe potrafią też zmienić skład gleby w ogrodzie. Na ich korzeniach osadzają się bowiem bakterie zdolne do wiązania azotu z atmosfery. Bardzo szybko przedostaje się on do gleby, poprawiając jej właściwości.

 

Skuteczność zielonych nawozów
Główną zaletą stosowania zielonego nawozu w ogrodzie jest możliwość zapewniania roślinom cennych składników mineralnych. Dodatkowo chronią one glebę przed wysuszaniem się, zmniejszają ilość pojawiających się chwastów i hamują ich proces kiełkowania. Skutecznie spulchniają ziemię dzięki korzeniom sięgającym do głębokich warstw gleby i zwalczają szkodniki oraz różne choroby. Dzięki nim struktura podłoża zostaje skutecznie poprawiona, co pozwala posadzonym na niej roślinom systematycznie się rozwijać i wzrastać.
Nawóz zielony warto zastosować na ziemi, która przez dłuższy czas nie była uprawiana lub której warunki nie sprzyjają rośnięciu roślin. Najlepiej poczekać wtedy z sadzeniem właściwych gatunków ogrodniczych, wcześniej przygotowując i wykorzystując ekologiczny nawóz.
(Fot. Pixabay/Antranias)

Jak kupić odpowiednią działkę dla nowego domu?

Pierwszym krokiem do utworzenia nowego domu jest zakup idealnej działki. Musi ona pozwolić swojemu nabywcy na skonstruowanie budynku zgodnie z planem.
Błędem jest sądzenie, że tylko właściciel działki może decydować o tym, co z nią zrobi. Istnieją bowiem dwa dokumenty, które określają prawidłowy sposób uzupełnienia terenu. Niewywiązanie się z zawartych w nich przypisów jest łamaniem prawa.

 

MZP i warunki zabudowy
Z MZP, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, można zapoznać się w urzędzie gminy, a czasem na jej stronie internetowej. Potencjalny nabywca działki przeczyta w nim chociażby o tym, jaką powierzchnię może zająć jego budynek, jak prezentuje się dopuszczalna linia zabudowy czy jaki kształt powinna uzyskać bryła obiektu oraz jej dach. Wymagania określane są przez miejscowy samorząd.
Niektóre działki nie posiadają jednak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Interesując się terenem bez MPZP, należy zgłosić się do urzędu gminy w celu uzyskania warunków zabudowy. O taki dokument może ubiegać się każdy, w swoim wniosku podając, co chciałby umieścić na wybranym terenie. Konieczne jest zdobycie warunków zabudowy jeszcze przed zakupem działki. Może się bowiem okazać, że przeprowadzanie na niej jakichkolwiek prac budowlanych jest niedozwolone.
Uważać trzeba jeszcze na jedną kwestię. Warunki zabudowy stają się bowiem nieważne w momencie, gdy działka uzyskuje MPZP lub gdy mija termin zawarty w dokumencie. Osoby planujące budowę domu muszą o tym pamiętać.
(Fot. Pixabay/darkmoon1968)

Jak zmniejszyć koszty budowy nowego domu?

Budowa nowego domu przeważnie jest sporą inwestycją. Niektóre, związane z nią koszty można na szczęście ograniczyć, skutecznie planując tworzenie obiektu.
Niezwykle ważne jest właściwie zaplanowanie wszelkich procesów budowlanych. Początkowo warto także ustalić ogólny kosztorys, określając, ile pieniędzy przeznaczy się na konkretne etapy budowy. A jak skutecznie zmniejszyć te wydatki?

Wybór ekonomicznego projektu
Dom, który można przygotować za niewielkie pieniądze, zawsze będzie mieć prosty projekt. Wyzbyty zostanie z m.in. piwnicy, której przygotowanie wymagałoby wykonania wykopów, przygotowania izolacji przeciwwilgociowej czy utworzenia dodatkowych schodów.

Wybór materiałów budowlanych
Ogólna cena budowy domu zależy także od rodzaju zastosowanych przy niej materiałów. Ściany fundamentowe i nośne można wykonać z wydajnego betonu komórkowego – tańszego odpowiednika pustaków ceramicznych. Oszczędzać nie warto natomiast na tworzywach stanowiących podstawę dla komina dymowego czy systemu wentylacji. Trwałość tych elementów zabezpieczy je przed możliwymi zmianami temperatur.

Wybór architekta i firmy budowlanej
Ogromny wpływ na wysokość inwestycji będą mieć wykonawcy obiektu. Szukając architekta czy ekipy budowlanej, warto poprosić o sporządzenie kosztorysu przynajmniej kilka firm, następnie porównując ich oferty i wybierając tę najtańszą lub tę, która spełni nasze oczekiwania.
Rzetelne przygotowania są najważniejszym krokiem pozwalającym na ekonomiczną budowę domu . Czasami są one w stanie zmniejszyć koszty inwestycji nawet o połowę.