Odszkodowanie za utratę mieszkania w wyniku oszustwa

Sąd w Gdańsku przyznał odszkodowania kobiecie, która straciła swoje mieszkania w wyniku działania tzw. mafii mieszkaniowej, która przejmowała nieruchomości w sposób nieuczciwy.

Jak działali przestępcy? Otóż udzielali oni szybkich opartych na lichwiarskich zasadach pożyczek bez formalności. Przy czym umowy tychże pożyczek były skonstruowane w taki sposób, że pozwalały na przejmowanie zastawionych mieszkań oraz domów. Zabezpieczeniem pożyczki było bowiem przeniesienie prawa własności do lokalu. Kobieta w sierpniu 2011 roku zawarła notarialną umowę pożyczki, która zabezpieczona była przeniesieniem na pożyczkodawcę należącego do niej mieszkania. Właścicielka nieruchomości dodatkowo udzieliła oszustom pełnomocnictwa do wymeldowania wszystkich zamieszkujących lokal osób. Jednakże w toku śledztwa okazało się, że wprowadzono ją w błąd, nie ujawniając właściwego charakteru umowy, jaką podpisała. Nie zdawała sobie więc sprawy, jakie konsekwencje ją czekają, jeśli pożyczka nie zostanie spłacona w określonym terminie. Tak więc mężczyzna, z którym zawarta została umowa, wymeldował mieszkańców, a na ich miejsce wprowadził bezdomnych, wymienił także zamki w drzwiach wejściowych i odmówił wpuszczenia właścicielki do mieszkania. W sprawie podejrzanego oraz 14 innych osób toczy się śledztwo z zarzutem oszustwa prowadzonego przez zorganizowaną grupę przestępczą. Sąd w Gdańsku przyznał odszkodowanie na podstawie wniesionego przez kobietę powództwa w wysokości 137 tysięcy złotych. Dodatkowe 20 tysięcy złotych przyznane zostało jako zadośćuczynienie za nękanie.

KKw, fot.geralt/Pixabay

Nieruchomości z ogródkiem coraz popularniejsze

Ogród

Mieszkania z ogródkiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem – w dużym mieście często to jedyna szansa, aby cieszyć się przydomową zielenią.

Nadal chętnie kupowane są domy pod miastem, ale rośnie popyt także na mieszkania z ogródkiem. To świetny wybór dla rodzin z małymi dziećmi. Najwięcej lokali z ogródkami znajdziemy na dużych rynkach mieszkaniowych, czyli w Warszawie, Wrocławiu itd.

Większość mieszkań z własnym ogródkiem albo dużym tarasem dostępnych jest w nowych inwestycjach, gdzie najczęściej jest tzw. niski parter. Na zakup mieszkań z ogródkiem decydują się zwykle osoby, które doceniają zalety mieszkania w bloku i posiadanie swojej przestrzeni, gdzie mogą się zrelaksować, napić wina czy kawy na powietrzu, poopalać się czy pobawić z dzieckiem albo psem.

Sprawdź naszego partnera zawojscyogrody.pl

Dużą popularnością wciąż cieszą się też domy z ogrodem zlokalizowane pod miastem – trzeba mieć jednak więcej czasu na aranżację i pielęgnację ogrodu. Można też skorzystać z usług architekta krajobrazu, który wykona i zrealizuje projekt przestrzeni, oświetlenia, systemu nawadniającego itd. Zadbany ogród pełen kwiatów to marzenie wielu z nas, mieszkanie jest jedynie jego częścią – nawet przy braku roślin, trzeba raz na jakiś czas jednak skosić trawę.

Fot. JamesDeMers

Ubezpieczenie projektanta – co trzeba wiedzieć?

Projekt projektanta

Osoby wykonujące zawód projektanta lub architekta podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Sprawdź, co warto wiedzieć.

Osoby wykonujące zawód projektanta lub architekta są członkami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa lub Polskiej Izby Architektów niezależnie od formy zatrudnienia – umowa o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia – mają obowiązek przystąpić do umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Zakres ubezpieczenia określono na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2003 roku – taka polisa obejmuje dokładnie to samo, niezależnie od wybranego zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczenie obowiązkowe OC architektów i inżynierów budownictwa zawiera zatem odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej, w związku z wykonywaniem funkcji technicznych w budownictwie zgodnie z posiadanymi uprawnieniami budowlanymi.

Zakres nie obejmuje jednak wielu szkód, m.in. wynikłych z przekroczenia ustalonych kosztów, wyrządzonych wskutek naruszenia praw autorskich i patentów, powstałych w wyniku normalnego zużycia czy też wadliwej eksploatacji obiektów, powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, aktów terroru, rozruchów i zamieszek, wyrządzonym osobom fizycznym zatrudnionym przez ubezpieczonego na podstawie umowy o pracę lub prowadzącym roboty/usługi na rzecz ubezpieczonego na podstawie umowy prawa cywilnego itd.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r., Nr 5, z póź. zm.).
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów i inżynierów budownictwa (Dz. U. z 2003 r., Nr 220, poz. 2174).

Fot. 3844328