Jak dobrze zapakować paczkę?

Aby paczka dotarła bezpiecznie do odbiorcy, należy ją odpowiednio zapakować i zabezpieczyć. Podstawą jest wytrzymałe opakowanie, najlepiej dopasowane do zawartości. Pomocna będzie też folia bąbelkowa oraz mocna taśma. 

Rodzaje opakowań

Może to być między innymi karton, koperta, skrzynka, pudełko, a w razie przesyłek o dużych gabarytach – kontener lub paleta. Wielkość i wytrzymałość opakowania należy dopasować do zawartości przesyłki w taki sposób, by nie było pustej przestrzeni. Jeśli nie jest to możliwe, stosuje się wypełnienie – mogą to być przegródki papierowe lub styropian. Do wypełnienia może też służyć folia bąbelkowa. Ewentualnie można też zastosować metodę „karton w karton”.

Wypełnienie przesyłki i unieruchomienie jej zawartości 

Warto sprawdzić, czy dobrze wypełniliśmy opakowanie – Uciśnij górną i boczną jego część. Jeśli karton zgniata się, karton nie został wypełniony w sposób zadowalający. To ważne, by przedmioty nie przemieszczały się wewnątrz paczki, co naraża je na uszkodzenie. Unieruchomienie produktów przeciwdziała możliwości  przemieszczania się zawartości opakowania i chroni je. Gotowe? Zamknij, zaklej mocną taśmą o szerokości co najmniej 48 mm i naklej etykietę adresową. 

Etykieta adresowa

Ważnym elementem paczki jest też niezbędna etykieta z danymi adresata oraz odbiorcy. Jedynie taka przesyłka trafi pod pożądany adres. Prawidłowo wypełniona i naklejona etykieta ułatwia obsługę przesyłki. Pozwala na rejestrowanie, śledzenie, sortowanie i doręczenie paczki. W razie problemów paczkę można też dzięki etykiecie zidentyfikować. Nie powinno się jej drukować na błyszczącym papierze, należy też sprawdzić jakość wydruku, upewnić się, czy wszystkie elementy są czytelne. 

Lena.k