Nowoczesne technologie mają przyspieszyć modernizację polskich kolei

W ciągu najbliższych lat Polska planuje przeznaczyć blisko 70 miliardów złotych na modernizację kolei. Pomogą jej w tym nowoczesne technologie.
Tak wielkie inwestycje wywołały w społeczeństwie sporą panikę. Przeprowadzanie remontów wiąże się bowiem z utrudnieniami komunikacyjnymi. Firmy odpowiedzialne za dokonywanie modernizacji zamierzają jednak skorzystać z technologii, które zdecydowanie przyspieszą ich pracę.

 

Drony i laserowe skanowanie 3D
Aktualnie większość branż zawodowych skupia się na wykorzystywaniu cyfryzacji i technologii. Doskonale sprawdzają się one również i na placach budowy. Ułatwiają i przyspieszają obieg informacji, pozwalają dokumentować każdy proces i, co najważniejsze, dbają o bezpieczeństwo. Międzynarodowe przedsiębiorstwo Skanska słynie ze stosowania takich rozwiązań. Jako jedna z niewielu polskich firm posługuje się aplikacją BIM czy mapami satelitarnymi. Według niej planowane remonty kolejowe mogą być wykonywane szybciej również dzięki dronom oraz skanerom laserowym 3D. Urządzenia te przypilnują, by prace budowlane były wykonywane prędko, dokładnie oraz bezpiecznie.

Dzięki aplikacji BIM oraz podobnym technologiom osoby odpowiedzialne za pełnienie nadzoru nad remontami kolei będą mogły kontrolować przebieg prac budowlanych w czasie rzeczywistym. W dowolnej chwili sprawdzą, jakie materiały zostały zastosowane przez fachowców i od razu przeanalizują ich wpływ na całą konstrukcję. Pełna i sumienna kontrola jest kluczowa dla efektywnego i szybkiego przeprowadzania remontów.