Czy program „Mieszkanie Plus” znacząco wpłynie na rynek nieruchomości?

Specjaliści przewidują, że rządowy program nie będzie miał tak dużego wpływu na rynek mieszkaniowy, jak pierwotnie zakładano. Jak będzie w rzeczywistości?

To pokażą nam najlepiej nadchodzące miesiące. Prognozuje się, że w całym roku 2018 ceny mieszkań mogą nieznacznie wzrosnąć szczególnie w przypadku tych miejsce, które dopiero są wprowadzane do regularnej sprzedaży. Jednocześnie sama sprzedaż nieruchomości w deweloperskich w porównaniu z rokiem ubiegłym zaliczy delikatny spadek. Ten prognozy nie są zaskakujące szczególnie w obliczu faktu, iż rok 2017 był naprawdę rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż na rynku pierwotnym. Trudno będzie mu dorównać i pewnie się to nie stanie.

Program „Mieszkanie Plus” zakłada, że pierwsze realizacje będą zlokalizowane poza dużymi miastami, dlatego też nie przewiduje się, by miały one duży wpływ na sprzedaż w tychże miastach. Sama branża budowlana będzie się jednak musiała zmierzyć z innego typu niedogodnościami i problemami. Na pierwszym miejscu wymienia się ciągle rosnące koszty zatrudnienia profesjonalnej kadry oraz zwyżkujące ceny materiałów budowlanych. Nie bez echa przejdą także rosnące ceny gruntów, które mogą spędzać sen z powiek inwestorom. Okazuje się więc, że rządowe przedsięwzięcie nie będzie stanowić głównej bolączki deweloperów. Przynajmniej nie w jego wczesnym etapie. Co będzie w kolejnych latach, przekonamy się za jakiś czas.
Dowiemy się także wtedy czy sam program nie przejdzie modyfikacji i zmian.
(MM / Fot. Pixabay/cc0)