Jakie systemy osłonowe wybrać dla swojego domu?

Aranżując wnętrza domu znaczenie ma każdy detal. Tym razem skupmy się na oprawach w oknach. Do wyboru są różne rozwiązania – m.in. rolety zewnętrzne, markizy, żaluzje aluminiowe lub fasadowe i inne systemy osłonowe. Mają one inne parametry, a także decydują o stylu. Poniżej znajdziesz krótki przegląd wybranych systemów oraz ich zalety.

W zależności od wybranego rozwiązania wnętrze będzie prezentowało się inaczej. Jak wybrać odpowiedni system osłonowy i jakie są atuty poszczególnych rozwiązań oraz ich możliwości? 

Dlaczego oprawa okna w aranżacji domu jest tak ważna?

Systemy osłonowe okien są ważne w aranżacji wnętrz, gdyż pełnią nieocenioną rolę praktyczną, ale także estetyczną. To od nich zależy, w jaki sposób będzie prezentowało się nasz pomieszczenie. Chronią przed mocnym słońcem, spojrzeniami przechodniów, dają też możliwość stłumienia hałasu i dźwięków z zewnątrz. 

Markizy okienne

Jest to specjalnie zaprojektowany rodzaj markiz do montażu na oknach. Sprawdzą się m.in. na elewacjach budynków narażonych na mocne słońce po stronie słonecznej. Chronią także przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Klasyczny wygląd markiz sprawia, że są one uniwersalne – pasują na budynkach klasycznych, secesyjnych czy nawet zabytkowych. Ich wygląd oraz kształt wkomponuje się w bryłę każdego budynku. 

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne posiadają wiele zalet – zaciemniają pomieszczenia i gwarantują dobrą ochronę przed słońcem oraz nagrzewaniem pomieszczeń. Zapewniają schronienie w upały. Świetna izolacja termiczna pozwala zaoszczędzić pieniądze na ogrzewanie czy klimatyzację. 

Rolety także niwelują hałas z zewnątrz. Rolety zewnętrzne to sposób na łatwą kontrolę nad światłem. Dzięki nim możliwe jest zaciemnienie nawet w kilka sekund. Dzięki możliwości wyboru koloru pancerza, kaset i prowadnic można dopasować rolety do swojego gustu oraz elewacji i wyglądu budynku.

Rolety rzymskie

Popularnością cieszą się też rolety rzymskie. Są praktyczne, estetyczne i doskonale wpisują się w romantyczne i stylowe aranżacje. Ich zaletą jest też szeroki wybór tkanin. Ocieplają klimat, nadadzą się do wnętrz klasycznych, minimalistycznych, glamour, prowansalskich czy nowoczesnych. Ich dużym plusem jest też możliwość ich demontażu i uprania.

Można je uszyć z różnych tkanin – firanowych lub zasłonowych. Do sypialni można wybrać tkaninę typu blackout, w salonie ładnie wygląda welwet, bawełna czy welur, a w kuchni i jadalni może być roleta, która zastąpi firankę. Roleta rzymska z tkaniny zasłonowej zaciemni, a z firany delikatnie przefiltruje światło, zapewniając intymność. 

Rolety fasadowe

Chronią budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem i prezentują się stylowo. Montuje się je na elewacji budynku. Skutecznie odbijają promienie słońca, a także zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń. System rolet fasadowych składa się z kasety z napędem elektrycznym oraz prowadnic zintegrowanych z tkaniną. Gwarantują wysoką wytrzymałość i ochronę przed wiatrem. Duży wybór pozwala dobrać kształt kasety do elewacji oraz bryły budynku.

Żaluzje bambusowe

Żaluzje bambusowe to rodzaj drewnianych żaluzji z egzotycznego drewna bambusowego. Wyróżniają się wysoką odpornością na wilgoć. Poza tym nie ważą dużo. Są produkowane z lamelami o szerokości 50 mm. Dodatkowo bambus jest odporny na wilgoć. Mogą być montowane w miejscach o podwyższonej wilgotności – jak m.in. łazienka, kuchnia, a nawet basen. Mogą mieć też nietypowe kształty – można je zatem zamontować na oknach o nietypowym wymiarze.

K/ foto: mploscar / pixabay