Moda na okna ze szprosami

Szprosy głównie kojarzą się z budownictwem zabytkowym. Jednak obecnie chętnie stosowane są w nowoczesnych aranżacjach, nadając uroku nie tylko oknom, ale także całej fasadzie budynku. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na szprosy? Jakie wybrać?

Szprosy kiedyś i dziś

Szprosy, inaczej nazywane szczeblinami, to małe listwy, które dzielą szybę na mniejsze części, tzw. kwatery. Niegdyś stanowiły elementem spinający i wzmacniający konstrukcję okna. Szprosy stosowano głównie z powodu braku możliwości wykonywania dużych tafli szkła. Ponadto takie rozwiązanie wzmacniało poczucie komfortu ze względu na mniejsze straty ciepła na obrzeżach szyb. Obecnie szprosy montowane są przede wszystkim ze względów estetycznych. Doskonale sprawdzają się zarówno w tradycyjnych, dworkowych, jak i nowoczesnych aranżacjach. 

Jakie są rodzaje szprosów?

Szprosy występują w kilku różnych rodzajach. Jednym z nich są szprosy konstrukcyjne, które sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń. Jednak obecnie takie rozwiązanie jest coraz rzadziej spotykane, ponieważ nowoczesna stolarka okienna nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Ponadto szprosy konstrukcyjne sprawiają, że na obrzeżach szyb powstają większe mostki termiczne, czyli miejsca przez które ucieka najwięcej ciepła. Dużo lepszym rozwiązaniem są szprosy wiedeńskie, czyli listewki naklejane na szybę z obu stron. Są najczęściej wybierane przez miłośników klasycznych wnętrz inspirowanych stylem rustykalnym lub kolonialnym. W przeciwieństwie do szprosów konstrukcyjnych, wiedeńskie nie ingerują w konstrukcję okna i nie powodują dużych strat ciepła. Mogą być wykonane z aluminium, drewna lub tworzywa sztucznego. Aby uzyskać efekt podziału szyby wystarczy nakleić szprosy na szkło za pomocą taśmy samoprzylepnej. Wadą szczeblin naklejanych jest utrudnione mycie szyb. Kolejnym rodzajem modnych szprosów, chętnie stosowanym w dzisiejszej architekturze, są szprosy wewnątrzszybowe. Umieszcza się je wewnątrz pakietu szybowego, dlatego tafla szkła jest gładka, co ułatwia mycie okien. 

Modne aranżacje ze szprosami

Szprosy są piękną dekoracją okna, wnętrza oraz całego budynku, dlatego muszą idealnie współgrać z każdym elementem. Szczebliny uważane są za rozwiązanie dedykowane klasycznym i dworkowym aranżacjom. Jednak mają zastosowanie nie tylko w przypadku budynków inspirowanych klasyczną architekturą. Szprosy są coraz bardziej popularne w nowoczesnym budownictwie, o ile odpowiednio komponują się ze stylem, wyposażeniem wnętrza oraz elewacją budynku. Ponadto idealnie uzupełniają styl skandynawski, w którym okna z jasnymi szprosami ocieplają wizerunek wnętrza i dodają mu nuty elegancji. Szczebliny stanowią również dekoracyjny dodatek do wnętrz loftowych. Dobrze komponują się z ciemnymi ramami okien, nadając wyjątkowego charakteru. Szprosy w ciemnych kolorach pasują szczególnie do skórzanych mebli oraz metalowych elementów wnętrza. A czy warto stosować szprosy w stylizacjach glamour? Zdecydowanie tak. Niepozorne listewki w oknach podkreślą elegancki i eklektyczny wystrój pomieszczeń. Szprosy w oknach sprawiają, że wnętrza nabierają ekskluzywnego wyglądu. Ten ponadczasowy dodatek może stać się pięknym elementem dekoracyjnym budynków niemal w każdym stylu. 

Ewe, f: Pexels / pixabay