Dobrze zaaranżowany ogród jest zawsze prostszy w utrzymaniu, bez względu na wielkość i ukształtowanie terenu. Nawet najmniejsza przestrzeń może cieszyć oko, jeżeli będzie zaprojektowana w praktyczny i ciekawy sposób.
Czy wiesz, co wspólnego ma kupno samochodu z dobrą aranżacją przydomowego ogrodu? Otóż obie sytuacje wymagają dobrego przygotowania. Porównywanie ofert, jazdy testowe, rozmowy ze znajomymi — przecież samochodu nie kupuje się na chwilę. Pojazd ma być wygodny, ekonomiczny, piękny, budzić podziw, być może zazdrość. Z ogrodem przed domem jest podobnie. To wizytówka gospodarzy. Powinien być estetyczny, łatwy w utrzymaniu, wygodny, ekonomiczny i mieć w sobie „to coś”.
Sporo wymagań jak na małą przydomową przestrzeń. Dlatego, zamiast zostawiać aranżację przydomowego ogrodu przypadkowi, warto zadbać o dobry plan i profesjonalne wykonanie.
Aranżacja ogrodu — ogród przed domem
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Kluczową sprawą jest spójność. Jeśli ogród przed domem nawiązuje kolorystyką lub materiałami do elewacji budynku, wówczas tworzy z nim spójną kompozycję. To dobra baza do stworzenia estetycznego ogrodu i warto zadbać o nią na samym początku.
Roślinność. Wybierając rośliny, należy kierować się wieloma aspektami. Podstawa to warunki otoczenia — gleba, mikroklimat, nasłonecznienie. Warto też przewidzieć pielęgnację, jakiej będą potrzebowały wybrane rośliny. Jeśli uwielbiasz spędzać czas na wykonywaniu prac ogrodowych, to Twój wybór jest dowolny. Jednak jeśli masz niewiele czasu wolnego, wybierz rośliny, które wymagają jak najmniejszej atencji. Tylko wówczas ogród będzie estetyczny, niezależnie od tego ile czasu mu poświęcisz.
Aranżacje ogrodów przy domu jednorodzinnym — o czym warto pamiętać?
Aranżując ogród, warto wziąć pod uwagę najważniejsze czynniki, które w przyszłości znacznie ułatwią pielęgnację roślin i sprawią, że ogród przed domem będzie pięknie wyglądał.
- Nawadnianie. Podlewanie ręczne czy automatyczne dostarczanie wody? Temat wart jest przemyślenia już na samym wstępie. Łatwiej jest bowiem zamontować cały system jeszcze na etapie zakładania ogrodu niż po wykonaniu nasadzeń.
- Oświetlenie. Nadaje klimat i ułatwia poruszanie się po zmroku. Ono również wymaga założenia instalacji. Dobre rozplanowanie oświetlenia jeszcze w fazie projektu ogrodu, jest optymalnym rozwiązaniem.
Aranżacje — pomysł na mały ogród nowoczesny
Aranżacja ogrodu to również wybór jego stylistyki. Często wybierany jest ogród nowoczesny. Charakteryzuje go czysta forma, minimalizm, trawy ozdobne i rośliny przycięte na określone kształty geometryczne. Całość dopełniają starannie dobrane materiały, takie jak beton, stal lub plastik. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się w zestawieniu z identyczną stylistyką domu.
W poprzednim artykule pisaliśmy o rosnącej popularności nieruchomości, które charakteryzują się posiadaniem przydomowego ogrodu. Więcej na ten temat można przeczytać w tym miejscu.
Aranżacja ogrodu przed domem — zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie
Roślinność, oświetlenie czy wybrany styl powinny być spójne z wyglądem domu, gdyż to połowa sukcesu w procesie aranżacji. Jest jeszcze wiele detali, które niczym biżuteria, nadają charakter całemu przedsięwzięciu:
- wygląd alejek,
- mała altanka,
- pokaźny taras przy domu,
- oczko wodne,
- efektowne ogrodzenie,
- dobrze zamaskowane kontenery na odpady, które tak często ustawia się w tej części ogrodu,
- rzeźby.
Niekoniecznie muszą to być czerwone krasnale. Coraz częściej właściciele ogrodów decydują się na niebanalne rzeźby sprowadzane z Włoch, USA czy Ameryki Środkowej, które również możesz zamówić od firmy Garden Design mieszczącej się w województwie zachodniopomorskim. Tutaj sprawdzisz ich pełną ofertę projektowania i aranżacji ogrodów.
Aranżacja ogrodu przydomowego to spore wyzwanie. Dobrze jest więc dobrze się do niego przygotować. Przemyślany plan pozwoli na stworzenie niezwykle funkcjonalnej, ładnej i wygodnej części ogrodowej, zwanej często przedłużeniem domu. Czyż ta nazwa nie zobowiązuje?
f: GregMontani / pixabay