Aranżacja wnętrz – natura kontra technologie

Architektura wnętrz coraz częściej stawia na nowoczesne technologie. Powinna tym czasem powrócić do opierania się na naturalnych rozwiązaniach.
Zdaniem Oliviera Heatha, specjalisty od biophilic designu, efektywne budownictwo nie musi wcale posługiwać się zaawansowanymi technologiami. Budowlańcy, projektanci i architekci powinni raczej skoncentrować się na samym człowieku i jego środowisku. Symbioza z naturą może być bardzo użyteczna – zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorców.

 

Biophilic design
Celem biofilii jest życie w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Według jej spostrzeżeń stałe urbanizowanie społeczeństwa nie prowadzi do szczęścia. Biophilic design ma wprowadzać do mieszkań, domów i przestrzeni biurowych takie rozwiązania, które będą redukować poziom stresu, poprawiać samopoczucie, dbać o zdrowie i przy tym wzmacniać kreatywność oraz produktywność.

 

Przestrzeń zgodna z biophilic design
Jak jednak architekci mają wykorzystywać te zasady biofilii w praktyce? Powinni przede wszystkim oferować swoim klientom bezpośredni kontakt z naturą: wodą, roślinami, naturalnymi promieniami słonecznymi i powietrzem – przekonuje Krzysztof Stec z firmy Dolomit wykonującej remonty i wykończenia wnętrz z Wrocławia. Druga zasada polega na wykorzystywaniu materiałów ekologicznych oraz nadawaniu różnym elementom kształtów czy kolorów kojarzących się z naturą. Trzeci i najważniejszy etap skupia się na reakcji konsumentów na projekty wnętrz.
Widać bardzo wyraźnie, że naturalne trendy zyskały już aprobatę projektantów oraz klientów. To one najprawdopodobniej zawładną przyszłym rynkiem architektonicznym.