Przygotowanie zielonego nawozu

Nawóz zielony poprawia naturalne warunki gleby w ogrodzie, użyźniając ją i zmieniając jej strukturę. Doskonale sprawdza się na ziemi mało urodzajnej.

 

Wybór roślin dla nawozu zielonego
W nawozie zielonym najlepiej sprawdzą się rośliny motylkowe – owies, gorczyca, peluszka lub łubin. Ich silne i grube korzenie potrafią efektywnie spulchnić ziemię i dotrzeć do jej głębokich warstw, pobierając z nich cenne związki mineralne. Gdy dojdzie do rozłożenia się roślin motylkowych, minerały będą przyswajane przez rośliny ogrodowe.
Rośliny motylkowe potrafią też zmienić skład gleby w ogrodzie. Na ich korzeniach osadzają się bowiem bakterie zdolne do wiązania azotu z atmosfery. Bardzo szybko przedostaje się on do gleby, poprawiając jej właściwości.

 

Skuteczność zielonych nawozów
Główną zaletą stosowania zielonego nawozu w ogrodzie jest możliwość zapewniania roślinom cennych składników mineralnych. Dodatkowo chronią one glebę przed wysuszaniem się, zmniejszają ilość pojawiających się chwastów i hamują ich proces kiełkowania. Skutecznie spulchniają ziemię dzięki korzeniom sięgającym do głębokich warstw gleby i zwalczają szkodniki oraz różne choroby. Dzięki nim struktura podłoża zostaje skutecznie poprawiona, co pozwala posadzonym na niej roślinom systematycznie się rozwijać i wzrastać.
Nawóz zielony warto zastosować na ziemi, która przez dłuższy czas nie była uprawiana lub której warunki nie sprzyjają rośnięciu roślin. Najlepiej poczekać wtedy z sadzeniem właściwych gatunków ogrodniczych, wcześniej przygotowując i wykorzystując ekologiczny nawóz.
(Fot. Pixabay/Antranias)