Rodzaje okien – co wybrać?

Jakie okna warto wybrać? To jeden z ważniejszych dylematów, jakie czekają nas podczas projektowania domu. Muszą spełnić wymagania dotyczące parametrów cieplnych i dobrze wyglądać, a także być trwałe i harmonizować z projektem obiektu.

Okna drewniane, plastikowe PCV czy aluminiowe – podstawowym kryterium jest wybór materiału. Różnią się pod względem trwałości, wytrzymałości, izolacyjności oraz sposobem konserwacji, poziom izolacyjności itd. 

Okna PCV (plastikowe)

Okna plastikowe (PCV, z tworzywa sztucznego) są produkowane z polichlorku winylu. Mają cienkie ścianki, tzw. komory – im jest ich więcej, tym zabezpieczenie przed utratą ciepła jest wyższe. Profile wzmacniane są elementami stalowymi lub z włókna szklanego, które dodają stabilności i podnoszą wytrzymałość. Okna plastikowe cieszą się dużą popularnością ze względu na atrakcyjną cenę i optymalną termoizolacyjność. 

Okna drewniane

Klasyczne i eleganckie okna drewniane są często wybierane do domów, gdyż drewno to materiał szlachetny i naturalny. Nie odkształca się pod wpływem różnic temperatury czy z powodu wilgotności. Drewno wymaga jednak zabezpieczenia i impregnacji lakierobejcami lub innymi preparatami – w ten sposób staje się odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. Raz w roku należy je odświeżyć i wyczyścić, a co około 5 lat – zabezpieczyć specjalistycznymi preparatami. 

Okna aluminiowe

Nowoczesne okna aluminiowe – anodowane lub lakierowane – mogą mieć powierzchnię matową lub błyszczącą. Są też okna przypominające drewno, tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji, wytrzymałe i odporne na wpływ czynników zewnętrznych, np. korozję. Są często stosowane np. w nowoczesnym budownictwie. 

Więcej można dowiedzieć się odwiedzając specjalistów w tej dziedzinie: http://www.mtokna.pl/

Lena.k, : f: manbob86 / pixabay