Zasady sadzenia róż

Róże to kwiaty o niezwykle atrakcyjnej prezencji, dlatego też ludzie chętnie umieszczają je w swoich ogrodach. Zanim jednak to się zrobi, trzeba poznać zasady sadzenia tych roślin.

Kiedy najlepiej sadzić róże?
Przyjmuje się, że najlepiej to zrobić wiosną (między marcem a kwietniem) lub jesienią (między wrześniem a październikiem). Optymalnym wyborem będzie drugi okres, o ile nie dojdzie w nim do większych przymrozków. Sadząc róże jesienią, daje się im szansę na wytworzenie solidnych korzeni i przygotowanie się do wiosennej wegetacji. Róże umieszczone w ziemi wiosną będą wolniej się rozwijać.

Gdzie je posadzić?
Jedną z niewątpliwych zalet tych kwiatów jest fakt, iż można je posadzić praktycznie wszędzie. Doskonale rozwiną się zarówno w ogrodzie, jak i w donicach bądź w żywopłocie. Kluczowe jest to, by wybrać dla nich lokalizację słoneczną i dość przewiewną. Róże potrzebują silnych promieni słonecznych, gdyż pod ich wpływem najszybciej i najpiękniej się rozwijają oraz wykształcają.

Jak to zrobić?
Mając już wybrane miejsce i czas sadzenia, należy przejść do pracy głównej. Na wybranej części gleby trzeba wykopać dość spory dół i wyłożyć go specjalną ziemią żyzną bądź gotowym podłożem dla róż. Korzenie krzewów należy delikatnie przyciąć, a następnie równomiernie rozłożyć je po powierzchni dołka. System korzeniowy powinien zostać w pełni przykryty pozostałą ziemią.
Posadzone w ten sposób róże wymagają już tylko regularnej pielęgnacji. Konieczne jest m.in. ich przycinanie oraz podlewanie.
(Fot. Pixabay/pixel2013)