Nowoczesne technologie mają przyspieszyć modernizację polskich kolei

W ciągu najbliższych lat Polska planuje przeznaczyć blisko 70 miliardów złotych na modernizację kolei. Pomogą jej w tym nowoczesne technologie.
Tak wielkie inwestycje wywołały w społeczeństwie sporą panikę. Przeprowadzanie remontów wiąże się bowiem z utrudnieniami komunikacyjnymi. Firmy odpowiedzialne za dokonywanie modernizacji zamierzają jednak skorzystać z technologii, które zdecydowanie przyspieszą ich pracę.

 

Drony i laserowe skanowanie 3D
Aktualnie większość branż zawodowych skupia się na wykorzystywaniu cyfryzacji i technologii. Doskonale sprawdzają się one również i na placach budowy. Ułatwiają i przyspieszają obieg informacji, pozwalają dokumentować każdy proces i, co najważniejsze, dbają o bezpieczeństwo. Międzynarodowe przedsiębiorstwo Skanska słynie ze stosowania takich rozwiązań. Jako jedna z niewielu polskich firm posługuje się aplikacją BIM czy mapami satelitarnymi. Według niej planowane remonty kolejowe mogą być wykonywane szybciej również dzięki dronom oraz skanerom laserowym 3D. Urządzenia te przypilnują, by prace budowlane były wykonywane prędko, dokładnie oraz bezpiecznie.

Dzięki aplikacji BIM oraz podobnym technologiom osoby odpowiedzialne za pełnienie nadzoru nad remontami kolei będą mogły kontrolować przebieg prac budowlanych w czasie rzeczywistym. W dowolnej chwili sprawdzą, jakie materiały zostały zastosowane przez fachowców i od razu przeanalizują ich wpływ na całą konstrukcję. Pełna i sumienna kontrola jest kluczowa dla efektywnego i szybkiego przeprowadzania remontów.

Aranżacja wnętrz – natura kontra technologie

Architektura wnętrz coraz częściej stawia na nowoczesne technologie. Powinna tym czasem powrócić do opierania się na naturalnych rozwiązaniach.
Zdaniem Oliviera Heatha, specjalisty od biophilic designu, efektywne budownictwo nie musi wcale posługiwać się zaawansowanymi technologiami. Budowlańcy, projektanci i architekci powinni raczej skoncentrować się na samym człowieku i jego środowisku. Symbioza z naturą może być bardzo użyteczna – zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorców.

 

Biophilic design
Celem biofilii jest życie w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Według jej spostrzeżeń stałe urbanizowanie społeczeństwa nie prowadzi do szczęścia. Biophilic design ma wprowadzać do mieszkań, domów i przestrzeni biurowych takie rozwiązania, które będą redukować poziom stresu, poprawiać samopoczucie, dbać o zdrowie i przy tym wzmacniać kreatywność oraz produktywność.

 

Przestrzeń zgodna z biophilic design
Jak jednak architekci mają wykorzystywać te zasady biofilii w praktyce? Powinni przede wszystkim oferować swoim klientom bezpośredni kontakt z naturą: wodą, roślinami, naturalnymi promieniami słonecznymi i powietrzem – przekonuje Krzysztof Stec z firmy Dolomit wykonującej remonty i wykończenia wnętrz z Wrocławia. Druga zasada polega na wykorzystywaniu materiałów ekologicznych oraz nadawaniu różnym elementom kształtów czy kolorów kojarzących się z naturą. Trzeci i najważniejszy etap skupia się na reakcji konsumentów na projekty wnętrz.
Widać bardzo wyraźnie, że naturalne trendy zyskały już aprobatę projektantów oraz klientów. To one najprawdopodobniej zawładną przyszłym rynkiem architektonicznym.