Plexi – jak i czym najlepiej je ciąć?

Powód, dla którego ludzie tak chętnie decydują się na artykuły z plexi to łatwość obróbki tego materiału. Zabierając się za cięcie pleksy, mamy do wyboru kilka dostępnych metod oraz przeznaczonych do tego narzędzi.

Cięcie piłą mechaniczną tylko pod kątem prostym

Elementy z plexi wycinać możemy np. za pomocą piły. Jest to metoda, która pozwala dokładnie przyciąć płyty z plexi o różnej grubości. Jest to jednak sposób, który ma swoje wady – wycinanie możliwe jest tylko pod kątem prostym, a więc otrzymujemy praktycznie tylko prostokąty. Tak cięte pleksi na wymiar nadaje się więc głównie do zamówień przemysłowych.

Zestaw wiertarka i wyrzynarka

Zestawem, który wykorzystuje się często w warunkach domowych, jest połączenie wyrzynarki z wiertarką. To drugie narzędzie służy tu do wywiercenia otworu, który pomoże brzeszczotowi znaleźć punkt zaczepienia i obniży ryzyko złamania płyty. Przy tej metodzie ważne jest jednak, by posiadać dobrej klasy sprzęt oraz pracować ostrożnie i na niskich obrotach.

Laser – precyzja i dowolność kształtu

Najlepsze efekty daje cięcie laserowe plexi. Pozwala to na wycięcie praktycznie dowolnego kształtu. Co więcej, krawędzie przycięte w ten sposób są gładkie i bardzo estetyczne, a sama obróbka plexi odbywa się szybko i precyzyjnie. Jak widać więc, metod pozwalających na wycięcie określonego kształtu jest bardzo wiele, ale jeśli zależy nam, by nasze artykuły z plexi były idealne, warto postawić na sprawdzony sposób, jakim jest cięcie laserowe.

Olga, foto: analogicus / Pixabay