Ploter laserowy – niezbędnik w nowoczesnym grawerstwie

Dobrze wyposażony zakład grawerski nie może obyć się bez urządzeń takich jak giętarki, znakowarki laserowe czy plotery. Wśród tych ostatnich wyróżniamy kilka rodzajów, jednak dziś w szczególny sposób przyjrzymy się jednemu z nich – ploterom laserowym. Ponieważ bardzo ułatwiają szczególnie te prace, które wymagają dużej precyzji, mogą naprawdę odmienić pracę każdej firmy grawerskiej lub reklamowej.
Co potrafi ploter laserowy?
Ploter laserowy to uniwersalne urządzenie, które sprawdza się nie tylko w grawerstwie, ale również w poligrafii i reklamie. Tworząca się w głowicy urządzenia wiązka lasera umożliwia nie tylko znakowanie materiału, ale także jego przecięcie. Ploter laserowy nadaje się do obróbki wielu rodzajów materiałów – tworzyw sztucznych, drewna, materiałów powlekanych, metali. Są to urządzenia bardziej wszechstronne, a także dokładne niż tradycyjne plotery grawerujące i tnące, stanowią więc doskonałe ich uzupełnienie w codziennej pracy.

Jaki powinien być dobry ploter?
Wybierając ploter, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważna jest moc i wydajność urządzenia, a także jego wielkość, w tym powierzchnia robocza. Nowoczesne maszyny posiadają również różne udogodnienia i opcje dodatkowe, które czynią korzystanie z maszyny bardziej komfortowym i wydajnym. Są to m.in. zdejmowany czujnik Auto Focus do szybkiego i punktowego pomiaru wysokości materiału, kamera do pozycjonowania optycznego czy wyświetlacz dotykowy. Niektóre plotery umożliwiają również grawerowanie 3D. Regulacja prędkości oraz głębokości grawerowania pozwala natomiast operatorowi zachować pełną kontrolę nad obrabianym materiałem.

Plotery laserowe mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. Ponieważ pozwalają na przygotowanie nawet najmniejszych detali z wielu rodzajów tworzyw, sprawdzą się w każdym zakładzie produkcyjnym, grawerskim lub reklamowym. Ważne jedynie, aby wybrać taką maszynę, która będzie zarazem urządzeniem dobrej jakości oraz odpowiadającym na wszystkie nasze potrzeby.

Źródło: http://www.grawcom.com/

OL, f: andreas160578 / pixabay